Calculate the molar mass of the following substances.
(a) Ethyne, C2H2
(b) Sulphur molecule, S8
(c) Phosphorus molecule, P4 (Atomic mass of phosphorus =31)
(d) Hydrochloric acid, HCl
(e) Nitric acid, HNO3
Listed below is the molar mass of the following substances:
(a) Molar mass of Ethyne C2H2= 2 x Mass of C+2 x Mass of H = (2×12)+(2×1)=24+2=26g
(b) Molar mass of Sulphur molecule S8 = 8 x Mass of S = 8 x 32 = 256g
(c) Molar mass of Phosphorus molecule, P4 = 4 x Mass of P = 4 x 31 = 124g
(d) Molar mass of Hydrochloric acid, HCl = Mass of H+ Mass of Cl = 1+35.5 = 36.5g
(e) Molar mass of Nitric acid, HNO3 =Mass of H+ Mass of Nitrogen + 3 x Mass of O = 1 + 14+
3×16 = 63g
Give the names of the elements present in the following compounds.
(a) Quick lime
(b) Hydrogen bromide
(c) Baking powder
(d) Potassium sulphate
The following are the names of the elements present in the following compounds:
(a) Quick lime – Calcium and oxygen (CaO)
(b) Hydrogen bromide – Hydrogen and bromine (HBr)
(c) Baking powder – Sodium, Carbon, Hydrogen, Oxygen (NaHCO3)
(d) Potassium sulphate – Sulphur, Oxygen, Potassium (K2SO4)
Write the chemical formula of the following.
(a) Magnesium chloride
(b) Calcium oxide
(c) Copper nitrate
(d) Aluminium chloride
(e) Calcium carbonate
The following are the chemical formula of the above-mentioned list:
(a) Magnesium chloride – MgCl2
(b) Calcium oxide – CaO
(c) Copper nitrate – Cu(NO3)2
(d) Aluminium chloride – AlCl3
(e) Calcium carbonate – CaCO3
What are polyatomic ions? Give examples.
Polyatomic ions are ions that contain more than one atom but they behave as a single unit
Example: CO32-, H2PO4–
When 3.0g of carbon is burnt in 8.00 g of oxygen, 11.00 g of carbon dioxide is produced. What mass of carbon dioxide will be formed when 3.00g of carbon is burnt in 50.00 g of oxygen? Which law of chemical combination will govern your answer?
11.00g of carbon dioxide is formed when 3.00g carbon is burnt in 8.00g of oxygen.
Carbon and oxygen are combined in the ratio 3:8 to give carbon dioxide using up all the carbon and
oxygen
Hence, for 3g of carbon and 50g of oxygen, 8g of oxygen is used and 11g of carbon is formed, the
left oxygen is unused i.e., 50-8=42g of oxygen is unused.
This depicts the law of definite proportions – The combining elements in compounds are present in
definite proportions by mass
A 0.24g sample of compound of oxygen and boron was found by analysis to contain 0.096g of boron and 0.144g of oxygen. Calculate the percentage composition of the compound by weight.
Mass of the sample compound = 0.24g, mass of boron = 0.096g, mass of oxygen = 0.144g
To calculate percentage composition of the compound:
Percentage of boron = mass of boron / mass of the compound x 100
= 0.096g / 0.24g x 100 = 40%
Percentage of oxygen = 100 – percentage of boron
= 100 – 40 = 60%
Which has more number of atoms, 100 grams of sodium or 100 grams of iron (given, atomic mass of Na = 23u, Fe = 56 u)?
Atomic mass of Na=23u, Atomic mass of Fe= 56u
To calculate the number of atoms in 100g of sodium:
23g of Na contains = 6.022 x 1023 atoms
1g of Na contains = 6.022 x 1023 atoms / 23
100g of Na contains = 6.022 x 1023 atoms x 100 / 23
= 2.6182 x 1024 atoms
To calculate the number of atoms in 100g of sodium:
56g of Fe contains = 6.022 x 1023 atoms
1g of Fe contains = 6.022 x 1023 atoms / 56
100g of Fe contains = 6.022 x 1023 atoms x 100 / 56
= 1.075 x 1024 atoms
Hence, through comparison, it is evident that 100g of Na has more atoms.
If one mole of carbon atoms weighs 12grams, what is the mass (in grams) of 1 atom of carbon?
1 mole of carbon weighs 12g
1 mole of carbon atoms = 6.022 x 1023
Molecular mass of carbon atoms = 12g = an atom of carbon mass
Hence, mass of 1 carbon atom = 12 / 6.022 x 1023 = 1.99 x 10-23g
Calculate the formula unit masses of ZnO, Na2O, K2CO3, given atomic masses of Zn = 65u,
Na = 23 u, K=39u, C = 12u, and O=16u.
Atomic mass of Zn = 65u
Atomic mass of Na = 23u
Atomic mass of K = 39u
Atomic mass of C = 12u
Atomic mass of O = 16u
The formula unit mass of ZnO= Atomic mass of Zn + Atomic mass of O = 65u + 16u = 81u
The formula unit mass of Na2O = 2 x Atomic mass of Na + Atomic mass of O = (2 x 23)u + 16u = 46u + 16u = 62u
The formula unit mass of K2CO3 = 2 x Atomic mass of K + Atomic mass of C + 3 x Atomic mass of O = (2 x 39)u + 12u + (3 x 16)u = 78u + 12u + 48u = 138u
Calculate the molecular masses of H2 , O2 , Cl2, CO2, CH4, C2H6, C2H4, NH3, CH3OH
The following are the molecular masses:
The molecular mass of H2 – 2 x atoms atomic mass of H = 2 x 1u = 2u
The molecular mass of O2 – 2 x atoms atomic mass of O = 2 x 16u = 32u
The molecular mass of Cl2 – 2 x atoms atomic mass of Cl = 2 x 35.5u = 71u
The molecular mass of CO2 – atomic mass of C + 2 x atomic mass of O = 12 + ( 2×16)u = 44u
The molecular mass of CH4 – atomic mass of C + 4 x atomic mass of H = 12 + ( 4 x 1)u = 16u
The molecular mass of C2H6– 2 x atomic mass of C + 6 x atomic mass of H = (2 x 12) +
(6 x 1)u=24+6=30u
The molecular mass of C2H4– 2 x atomic mass of C + 4 x atomic mass of H = (2x 12) +
(4 x 1)u=24+4=28u
The molecular mass of NH3– atomic mass of N + 3 x atomic mass of H = (14 +3 x 1)u= 17u
The molecular mass of CH3OH – atomic mass of C + 3x atomic mass of H + atomic mass of O + atomic mass of H = (12 + 3×1+16+1)u=(12+3+17)u = 32u